Munkahelyi érdek-képviseleti és szakszervezet-szervezési esetek

Ideje és helye: 2017. április 6. 9:50-15:10, C510 (a Társadalomtudományi Kar rendezvényterme, a bejárattól balra lévő liftek és folyosó)

Meghívottak:
  • Kovács László, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokonszakmában Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) országos titkára (információk itt és itt)
  • Mihály Krisztián, a MÁV-HÉV Helyiérdekű Vasút Zrt.-nél (korábban a Budapesti Közlekedési Vállalatnál) működő Közösségi Közlekedési Szakszervezetek Szövetségének elnöke, a Független HÉV Szakszervezet alapítója (információk itt)
  • Nagy Viktória, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma Ifjúsági Tagozatának elnöke, a European Trade Union Confederation (ETUC) Youth Committee alelnöke (információk itt és itt)
  • Radics Gábor, a szegedi ContiTech Rubber Industrial Kft. Szakszervezeti Bizottságának titkára (információk itt)

Program:

9:50 - 11:20
Neumann László (szociológus, a munkaügyi kapcsolatok szakértője) bevezető
előadása:
A szakszervezetek szerepe, válságtünetei, megújítási kísérletei a
fejlett országokban és Magyarországon előadásdiák 

11:40 - kb. 12:15
A meghívott szakszervezeti aktivisták, tisztviselők bemutatkozása egyenként 8-10
percben (szervezet, személyes szakmai életpálya, megbeszélésre ajánlott eset
összefoglalóan)

12:20 - 14:10
Csoportbeszélgetés 12-18 fős csoportokban, közben 30 perc szünet, helyszín: C510, C511, C512 (végig), C429 (12:20-13:20) és C106 (13:20-14:10)

14:20 - max. 15:10
Közös zárókör: a meghívott vendégek és egy vagy két hallgató témánként 10
percben elmondják, mire jutott a csoport


Feladatok és értékelés:
  • A foglalkozáson való részvétel 3 db műhely idősávként vehető figyelembe (kritériumfeltétel teljesítése és pluszpontok szerzése)
  • Az elismerés feltétele a részvételen kívül 500 szavas (kb. 1,5 A4-es oldal) terjedelmű emlékeztető elküldése április 16. vasárnapig, a téma az előadáson vagy a beszélgetésben elhangzottak közül az ön figyelmét leginkább felkeltő munkahelyi dolgozói érdek-képviseleti probléma, eset, akció: ennek összefoglalása (kb. egyharmad rész), az ön saját véleménye, értelmezése, kiegészítése (kb. kétharmad rész)
  • Plusz pontok szerzésének lehetősége (max. 8 pont): egy az előadáson vagy a beszélgetésben elhangzott eset elemzése Lazear 18. fejezete vagy Ehrenberg-Smith 13. fejezete alapján, 6-700 szóban (kb. 2 A4-es oldal): a dolgozók döntésekbe való bevonásának valamelyik típusába sorolt gyakorlati eset elemzése a magyarázó modellek használatával, a bérek, dolgozói létszám, munkafeltételek meghatározása a munkáltató és a szakszervezet egymástól független lépései illetve egyeztetése és alkuja eredményeként, a sztrájk mint információs probléma és a szakszervezet belső megosztottságának megnyilvánulása a követelések megfogalmazásában és érvényesítésében stb., a határidő ugyanaz.


Ajánlott olvasmányok:

Neumann László (2011): Fejezetek a munkaügyi kapcsolatok témakörében, főleg az 1. (Kísérletek a szakszervezeti mozgalom újjáélesztésére) fejezet. Budapesti Corvinus Egyetem (TÁMOP-4.1.2/A/2-10/1-2010-0003 projekt) letöltés

Neumann, László (2016): Hungarian Trade Unions from the Beginning of Transition to the Current U-turn. Kézirat (folyóiratban megjelenés előtt álló tanulmány) letöltés

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése